SON DAKİKA

Ayrıntı TV

SAP Türkiye, Genç Profesyoneller Programı ile Gençleri Dijital Yeteneklerle Donatıyor

Bu haber 12 Aralık 2018 - 9:53 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.
SAP Türkiye, Genç Profesyoneller Programı ile Gençleri Dijital Yeteneklerle Donatıyor

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, yeni mezun gençlere eğitim ve istihdam fırsatı sunan ‘SAP Genç Profesyoneller Programı’nı Ankara’da başlattığını duyurdu. SAP’nin global olarak hayata geçirdiği SAP Genç Profesyoneller Programı, üniversite mezunu gençlere gelişim planına dayalı 2 – 3 aylık ücretsiz ve kapsamlı bir eğitim sunuyor.

Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da hayata geçirilen programda 25 genç, SAP’nin global sertifikalarını alarak “SAP Danışmanı” unvanıyla mezun oldu ve Türkiye’nin önemli şirketlerinde istihdam edildi. SAP Türkiye, ikincisini başlattığı program ile gurur verici ulusal ve uluslararası projelere imza atacak uzmanlıkta yerel bir işgücü oluşmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

10 yıl gibi kısa bir zaman içinde en hızlı büyüyen mesleklerin %75’i STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarında kullanılacak yetkinlikler gerektiriyor. Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla kurumlarda teknik becerileri gelişmiş çalışanlara duyulan ihtiyaç da giderek artıyor. Bu ihtiyaca odaklanan SAP Türkiye, pek çok gencin hayatını değiştirecek ‘SAP Genç Profesyoneller Programı’nı şimdi de Ankara’da başlatıyor.

“Dünyayı daha yaşanacak bir yer haline getirmek ve insan hayatını iyileştirmek” vizyonu doğrultusunda farklı alanlarda bugüne dek pek çok sosyal projeye imza atan SAP, 2012 yılında kurduğu SAP Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü (SAP Training and Development Institute-TDI) ile gençlere sürdürülebilir çalışma olanakları yaratmayı desteklemekte ve faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomik büyümesine katkı sağlamaktadır. SAP Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü tarafından yürütülen ‘SAP Genç Profesyoneller Programı’ kapsamında bugüne dek dünya genelinde 22 ülkede 2130’dan fazla genç eğitim aldı ve bu gençlerin %99’u SAP iş ortaklarında ya da müşterilerinde istihdam edildi.

Program, SAP’nin en son inovasyonlarına odaklanarak SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel eğitimler içermenin yanı sıra iletişim, sunum, tasarım odaklı düşünme gibi kişisel becerilerin gelişimini de destekliyor. Ayrıca program, mezun olduktan sonra 3 yıl içerisinde iş arayışında olan ya da niteliklerine uygun bir işe giremeyen gençlere sunduğu eğitim ve istihdam fırsatı ile ön plana çıkıyor.

Gençlere yönelik sunduğu ücretsiz eğitim programının ardından işe yerleştirme konusunda da sorumluluk üstlenen SAP Türkiye, Genç Profesyoneller Programı ile hem SAP’nin bilgi, deneyim ve uzmanlığını yeni mezun gençlere aktarmayı, hem de teknik ve uzman işgücü yetiştirilmesine destek olmayı hedefliyor.

Türkiye’deki ilk programa katılan 25 genç, 3 ay süren SAP Sales Cloud ve SAP Commerce Cloud odaklı eğitimlerini tamamlayarak, SAP’nin global sertifikalarını aldılar ve bu gençler SAP iş ortaklarında ve müşterilerinde istihdam edildiler. 7 Aralık itibariyle Ankara’da Türk Kızılay’ının “Eğitim Destek Sponsorluğu” ile Etimesgut Yerleşkesinde gerçekleşecek eğitimlerde 25 genç, SAP’nin yeni nesil ERP çözümü olan S/4HANA’ya odaklanacak. Bu program sonunda eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcıların, SAP S/4HANA Uygulama Senaryoları Tasarlama ve SAP Projesi Etkinleştirilmesi alanlarında sertifikalarını alarak SAP ekosisteminde istihdam edilmeleri hedefleniyor.

SAP Genç Profesyoneller Programı ile istihdama katkı

McKinsey Raporu’na göre, 2020 yılında dünya genelinde özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik bilgisine sahip 40 milyon yüksek vasıflı çalışana ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle teknik bilgi sağlayan ve istihdama yönelik eğitim programları büyük önem taşıyor. Gençlerin bu potansiyeline önem veren SAP, yeni nesil yeteneklerin geliştirilmesine yönelik global çapta programlar yürütüyor.

Türkiye’nin en değerli kaynaklarından birinin teknolojik gelişmelere meraklı genç bir nüfus olduğuna dikkat çeken SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, program hakkında şunları söyledi, “SAP Türkiye’nin 16 yılı aşkın tarihinde imza attığı en büyük eğitim yatırımı olan SAP Genç Profesyoneller Programı’nı 2018 itibarıyla hayata geçirdik. Bu programın içeriği; gençlere öğrenmeyi, sorgulamayı, problemi teşhis edebilmeyi, yeni bilgiler keşfetmeyi ve çözüm odaklı düşünebilmeyi kazandırmak üzere tasarlandı. İnanılanın aksine değer teknolojinin kendisi değil, o teknolojiyi kullanarak yarattığımız çözümler. Dolayısıyla teknoloji tüketen değil, üreten bir toplum olabilmek adına ülkemizde üretilen yazılımları pazara sunmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. SAP, Türkiye’yi yakın coğrafyada teknoloji ve inovasyon merkez üssü olarak gördüğü için 2013 yılında bir geliştirme merkezi kuran ilk global yazılım şirketi oldu. SAP’nin büyük veri üzerine geliştirme yapan 5 merkezinden biri olan ve İstanbul Teknopark’ta kurulan SAP Geliştirme Merkezi’nde Türk mühendisler tarafından yazılan Data Hub ürünü bugün tüm dünyaya Türkiye’den ihraç ediliyorSAP Genç Profesyoneller Programı’yla da hedefimiz; dijital ekonomide ileri teknolojiler alanında teknik uzmanlığa sahip gençler yetiştirmek ve ülkemiz için fark yaratacak bu programın sürdürülebilir bir yapıya kavuşarak daha fazla gence ulaşmasını sağlamak.”

SAP Türkiye Dijital İş Servisleri Direktörü ve SAP Genç Profesyoneller Program Türkiye Direktörü Murat Benlidayı ise eğitim programlarının içeriğindeki farklı SAP çözümlerinin pazardaki talebe ve SAP müşterilerinin ve iş ortaklarının ihtiyaçlarına göre tasarlandığının altını çizdi. Benlidayı,gençlere bugün ihtiyaç duyulan kaynakları sunmaktan öte, yakın gelecekte ihtiyaç duyulacak teknik bilgileri de kazandıracaklarını vurgulayarak programın avantajlarını şöyle sıraladı; “Öncelikle gençler, SAP Danışmanı olarak kariyer yolculuklarını başlatmış olacaklar. Bunun yanı sıra sadece bilgi değil, uygulama örnekleri de öğrenecek ve bunları profesyonel olarak pratiğe dökme imkanı bulacaklar. İş başvurularında onları bir adım öne çıkaracak sosyal beceriler kazanmakla birlikte var olan yeteneklerini de geliştirebilecekler. Bu eğitim programının sonunda ise geniş SAP ekosistemi içerisinde iş bulma fırsatı yakalayacaklar. Ben hem şahsım hem de SAP Türkiye ailesi adına böylesine önemli bir projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

Gençlere tasarım odaklı düşünme becerisi öğretilecek

Bilgi alışverişi, girişimcilik ve co-inovasyon için bir düşünce kuruluşu gibi hizmet veren SAP Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü tarafından hazırlanan kapsamlı ve benzersiz eğitim programı ile katılımcılar, SAP’nin özellikle en son inovasyonlarına odaklanarak, SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel bilgiyle donatılıyorlar. Bunun yanı sıra bütünleşik bir eğitim yaklaşımı doğrultusunda gençler, katıldıkları atölyeler ile iletişim, sunum teknikleri ve tasarım odaklı düşünme yaklaşımını öğrenerek onları rekabette öne geçirecek sosyal yeteneklerini de geliştirme şansı elde ediyorlar. Program için seçim süreci ise mülakatlar, değerlendirme merkezi uygulamaları, bilişsel test, kişilik profili oluşturma ve benzeri süreçleri kapsıyor.

SAP Hakkında

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, dünya çapında 94.000’den fazla çalışanı, önde elen ürün ve servisleri ile müşterilerinin iş alanlarındaki inovasyonu artırmasına yardımcı oluyor. SAP çözümleri, üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25’ten fazla sektörde, 180 ülkede faaliyet gösteren farklı ölçeklerdeki 410.000’den fazla SAP müşterisinin iş süreçlerine destek veriyor. SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, şirketin 65. ülke ofisi olarak 2001 yılında kuruldu. Bugün SAP Türkiye, Ankara ve İstanbul’da yer alan ofisleri ve İstanbul Teknopark’ta yer alan SAP Geliştirme Merkezi dahil olmak üzere 250 kişilik uzman bir ekip ile 1300’ün üzerinde kuruma hizmet vermektedir. SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini, en büyük 10 bankanın 9’u ve Borsa İstanbul listesinin en tepesindeki şirketlerin %70’ten fazlası iş süreçlerini SAP çözümleri ile yönetiyor. Türkiye’de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen on ürün bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki gelirlerini ve çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye, ekosistemindeki onlarca iş ortağıyla birlikte 4000’in üzerinde nitelikli iş gücüne de istihdam imkânı sağlamış bulunuyor. SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA